
Atostogos Latvijoje. Ryga. Senamiestis per 3 valandas
LATVIJA
Iš Vilniaus iki Latvijos sostinės Rygos, arčiau negu iki Klaipėdos. Apie 280 km ir maždaug 3,5 val.
Parkingas prie Rygos Centrinio turgaus : Maskavas iela 4, Riga GPS 56.942716; 24.112998
1. Rygos centrinis turgus – (Nēģu iela 7) GPS 56.947758, 24.109656 įsikūręs kone pačioje Rygos širdyje, vos už keliasdešimt žingsnių nuo Senamiesčio (Vecrīgas), Dauguvos pakrantėje šalia Rygos Autobusų stoties ir Rygos Centrinės geležinkelio stoties. Jis – vienas didžiausių veikiančių turgų Rytų Europoje. Kad iš turgaus patekti į senamiestį reikia pereiti kanalą ir požemine perėja patekti į kitą didžiulės sankryžos ar transporto magistralės (nežinau kaip pavadinti) pusę. Ją reikia kirsti įstrižai į kairę. Geriausia orientyras yra žalsvas Rygos Šv.Petro bažnyčios bokštas tolumoje ir „Narvesen“ kioskas kitoje gatvės pusėje. Prie Šv.Petro bažnyčios yra labai lankytinas objektas. Šis ketvertas, ne „The Beatles“, bet ne mažiau žinomas. O palietus ir neša laimę. Kuo aukščiau, tuo daugiau...


2. Brėmeno muzikantų skulptūra. (Pēterbaznīcas iela) GPS 56.947862, 24.109661


3. Šv. Peterio, arba lietuviškai – Šv. Petro bažnyčia (Skārņu iela 19) GPS 56.947464, 24.108423 Rygoje atspindi viduramžių dvasią bei įkūnija to laikmečio monumentaliosios architektūros paveldą Baltijos šalyse. Šioje bažnyčioje aktyviai rengiamos meno parodos, kurių kaina yra papildoma – tai 2 EUR. Įėjimas į šią šventovę nėra labai pigus, suaugusiam atsiena net 7 EUR. Bažnyčios apžvalgos aikštelė, įrengta maždaug 72-ame aukšte. Nusileidę iš Šv. Peterio bažnyčios bokšto ir joje apžiūrėję parodą, einame į rotušės aikštę pakeliui stabtelėję prie Juodgalvių rūmų.


4. Juodgalvių rūmai (Melngalvju nams) - (Rātslaukums 7) GPS 56.947259, 24.106821 pastatų ansamblis, pastatytas 1334 metais ir iš pradžių vadinti Naujaisiais rūmais. Ne kartą rūmai buvo perstatyti, iki XIX a. virš rūmų įėjimo atsirado liūtų figūros, o priestato kampe – Šv. Jurgio statula. Darbo laikas – nuo 10 iki 17 val. Įėjimo kaina svyruoja nuo 2-3 EUR. Juodagalvių gildijos (Melngalvių rūmai) pastatas – ne taip seniai (2001-aisiai) atstatytas objektas. Priešais šį pastatą – Rygos Rotušė. Joje veikia miesto merija.
Rotušės aikštės centre stovi ir Karolio Didžiojo giminaičio, pusiau legendinio herojaus Rolando skulptūra. Būtent skulptūra, o ne paminklas. Nėra žinoma, kada tiksliai mieste buvo pastatytas pirmasis Rolandas. Manoma, kad penkioliktame amžiuje. Jis tada buvo medinis, kiek vėliau – pagamintas iš smiltainio, o sovietmečiu – apskritai demontuotas. Dabar Rotušės aikštėje stovi skulptūros kopija, o senoji, kiek apgadinta, saugoma Šv. Peterio bažnyčioje.
Iš Rotušės aikštės pasukame į Rozena iela. Per Rozena gatvelę lendame į Domo aikštę (Doma laukums). Joje į akis krenta ant grindinio esančios įvairaus ilgumo linijos. Jos vaizduoja čia kažkada stovėjusias lūšnas, kurios buvo nugriautos statant Domo katedrą. O fundamentą jai padėjo Rygos įkūrėjas vyskupas Albertas miesto dešimtmečio proga. Viduramžiais katedra tapo didžiausia liuteronų bažnyčia Baltijos regione.
Rygoje yra bene keturios bažnyčios (Domo katedra, Šv. Peterio (Petro), Šv. Jono ir Šv. Jakobo (Jokūbo)) ant kurių bokštų viršūnių iškeltas ne kryžius, bet gaidys. Jis buvo laikomas budrumo ir apsaugos nuo blogųjų jėgų simboliu. Be kita ko, gaidys turėjo ir praktinę paskirtį, t. y. tarnavo kaip vėtrungė. Kažkada ant Domo katedros užkelto gaidžio viena pusė buvo auksinė, kita – juoda. Jei į miestą atsisukdavo juodoji, tai reikšdavo, kad miestiečiams nereikia skubėti prie Dauguvos į darbą, nes oras nepalankus ir dėl to laivai neatplauks.


5. Domo katedra (Herdera laukums 6,) GPS 56.949182, 24.104111 tai Rygos ir Latvijos arkivyskupo katedra ir Katedros parapijos bažnyčia. Vos už 4 EUR galima apžvelgti istoriškai vertingą Rygos (Domo) katedrą, kuri viduramžiais buvo centrinė Livonijos katedra. Joje esančių vertybių garsiausi (pasaulinės reikšmės) yra vargonai. Jų pašventinimo proga Ferencas Listas net sukūrė kompoziciją. Iš Domo aikštės lendame į Rygos biržos pastatą. Dabar čia įsikūręs Meno muziejus, tačiau šį kartą lankytis muziejuose planų neturime. Tiesiog per jį galima sutrumpinti kelią ir išlįsti gatvelėje, kurioje stovi „Trys broliai“. Tačiau pradžioje sukame link Rygos pilies.


6. Rygos pilis (Rigas pils,) GPS 56.950645, 24.101848 (Vakarinio bokšto) – miesto įžymybė, kurią būtina aplankyti, o geriausia ji matyti vaikštinėjant Dauguvos pakrante. Šio pastato istorija mena dar XIV amžių, kai pilis buvo Livonijos ordino magistro rezidencija. Šiandien čia yra įsikūrusi Latvijos Respublikos prezidento rezidencija ir Latvijos nacionalinis istorinis muziejus. Darbo laikas: trečiadienis – sekmadienis, nuo 10 iki 17 val.


7. „Trys broliai”( Mazā Pils iela 21, 19 ir 17) GPS 56.950452, 24.104343 – pats seniausias Rygos gyvenamųjų namų kompleksas, kuris įsikūręs jaukioje Mazā Pils gatvelėje. Pastatų ansamblis ne atsitiktinai pavadintas „Trijų brolių“ vardu, kadangi jis labai panašus į kaimyninėje valstybėje (Estijoje, Taline) esantį pastatų kompleksą „Trys seserys“. Tai vienas didžiausių panašumų tarp šių dviejų Baltijos valstybių. Manoma, kad tai yra seniausias Rygos gyvenamųjų namų „kvartalas“. Baltasis brolis – pats vyriausias, pastatytas penkioliktame amžiuje. Prie jo yra ir kiemo lopinėlis, ir suolelis poilsiui, nes tais laikais savininkas galėjo sau tai leisti. Tačiau gyvenama buvo tik pirmame aukšte, o visi kiti skirti amatininkų dirbtuvėms ir sandėliams. Geltonasis brolis – maždaug 250 metų jaunesnis. Jame gyvenama buvo jau dviejuose aukštuose. Žaliasis – dar maždaug pusamžiu jaunesnis už geltonąjį ir jau visas skirtas gyvenamajam plotui.
Nuo „Trijų brolių“ kairiau einame iki Jakaba iela ir sukame į dešinę. Toliau į kairę, į Smilšu iela ir Maža Smilšu iela prieiname Kačių namą.


8. Kačių namas (latviškai Kaķu nams) – (Meistaru iela 10/12) GPS 56.950300, 24.108335 įdomios koncepcijos pastatas pačiame Rygos senamiestyje. Pastatą gaubia ne viena legenda, viena jų byloja, kad šiame pastate gyveno turtingas pirklys, kuris nepriklausė jokiai gildijai. Už tai, kad priklys negalėjo prisijungti prie užsienio gildijų, šalia jų namų jis pastatė ištaigingus namus, kurie buvo daug gražesni už kitų pirklių. Pagrindinis pastato akcentas – tai ant stogo sutupdytos katės, kurios vokiečių pirklių pusei yra atsukusios uodegas.
Meistaru iela pasukus į Šiaurę prieisite raudonų plytų pastatą su bokštu – Parako bokštu.


9. Parako bokštas – (Smilšu iela 20) GPS 56.951146, 24.108889 įsikūręs visai šalia Latvijos karo muziejaus. Šis pastatas yra vienintelis likęs fragmentas iš buvusios Rygos fortifikacinės sistemos. Seniau jis buvo vadinamas Smilčių bokštu, tačiau nuo XVII a. jame buvo laikomas parakas, todėl bokštas įgavo kitą pavadinimą. Norint apžiūrėti šį bokštą reikia kreiptis į Karo muziejaus administraciją, kadangi šiandien šis pastatas priklauso būtent Karo muziejui. Jis dirba visą savaitę, kiekvieną dieną nuo 10 iki 18 val, o bilieto kaina suaugusiam asmeniui ir su gido paslauga atsieina 14 EUR.
Jeigu Parako bokštą apeisime iš dešinės, tai patenkame į Tornu iela (Bokšto gatvę) su kavinių ir restoranų zona, bet siūlyčiau prieš bokštą sukti į kairę, paėjėti Smilšu iela ir pasukti į dešinėje esančią siaurą gatvelę – Trokšnu iela, kas išvertus reiškia Triukšmo gatvė. Triukšmo todėl, kad kažkada viduramžiais tai buvo miesto pakraštys prie pat gynybinės sienos. Pakėlus akis aukštyn virš šios gatvės pastatų, galima išvysti dar likusį gynybinės sienos fragmentą. Kiekvienas čia gyvenantis turėjo savo gynybines pareigas. Miestą puolant priešui, jie imdavosi priskirtų funkcijų. Dėl to kildavo didelis triukšmas, davęs pavadinimą gatvei.


Trokšnu iela išlendame prie Švedų vartų (Zviedru varti) GPS 56.951488, 24.106380. Tai vieni iš miesto vartų. Viduramžiais jie rytais buvo atrakinami, vakarais užrakinami, o raktai saugomi rotušėje. Pro Švedų vartus išlendame į anksčiau minėtą Tornu ielą, prie Jakobo kareivinių. Kaip ir sako pavadinimas, pastatas nuo pat pastatymo buvo naudojamas armijos reikalams. Dabar čia įsikūrusios kavinės, restoranai, biurai, o viršutiniuose aukšte – butai. Tornu iela reikėtų grįžti link Parako bokšto, o toliau į parką. Ties parku atsigręžkite - pamatysite namo sieną išmargintą Latvijos apskričių herbais.


Toliau einame per Bastėjos kalno parką taip, kad kanalas būtų iš kairės pusės ir einame iki tilto. Perėję jį pasiekiame Laisvės paminklą.


10. Laisvės paminklas – tautos vienybės, nepriklausomybės ir laisvės simboliu laikomas paminklas Rygos centre, Brīvības bulvare GPS 56.951505, 24.113295. Jis pastatytas žuvusiųjų Laisvės kovose garbei. Įdomiausia, ką galima pamatyti prie Laisvės paminklo – tai garbės sargyba, kuri keičiasi kas 2-3 valandas.
Jeigu yra jėgų, galima Brīvības bulvaru paėjėti iki Rīgas Kristus Piedzimšanas Pareizticīgo Katedrāle (Rygos Kristaus Gimimo stačiatikių katedra). Statyta XIX a. Su auksiniais kupolais ir puošniu interjeru.
Pro Operos rūmus Raina bulvaru grįžtame į parkingą prie Centrinio turgaus.


Į Centrinį turgų pageidautina patekti bent valandą iki jo uždarymo (18 val.). Jį aplankyti tikrai verta. Tai didžiulis keturiu didelių ir vieno mažesnio, angaro tipo pastatų kompleksas. Kiekvienas pastatas turiu savo „specializaciją“. Pieno produktai, mėsa, daržovės, kulinarija ir žinoma žuvis. Tokio didelio jūros produktų (ir ne tik) pasirinkimo niekur kitur Pabaltyje nerasite. Garantuoju. Apsipirkti verta, nes galima rasti nuo pigiausių iki brangiausių produktų. Pavyzdžiui, kartą esu suskaičiavęs 12 rūšių lašišų (sako sezono metu būna iki 18 rūšių) ir 6 rūšių šviežių sveriamų ikrų. Kainos nuo kelių iki keliasdešimt eurų. Pusė visų pardavėjų rusakalbiai, tad susikalbėti problemų nebuvo. Beje, kiek pastebėjome, bendras požiūris į lietuvius teigiamas. Matyt Latvijoje lietuviai dar „neprisidirbo“ 😊


Kaip minėjau anksčiau, Centriniame turguje galima skaniai ir nebrangiai pavalgyti, tiek kiosko tipo užeigose “zabegalovkose“, tiek solidesnėse „restoranų zonose“, net ir „išmesti burnelę“ galima kaip sovietiniais laikais. Dėl liberalesnių alkoholio vartojimo įstatymų, viename iš paviljonų yra „Rygos samagono“ kioskas - galima pirkti išsinešimui, galima „degustuoti“ vietoje. Tik nepagalvokite, kad tai vietinių alkoholikų susirinkimo vieta. Prekyvietė gan solidi, nes samagonas priklauso „tautinio paveldo“ kategorijai ir nėra labai pigus.


Tiek trumpai apie Rygą. Be abejo Rygoje daugybė kitų įdomių vietų. Čia buvo tik nedidelis 2-3 valandų maršrutas kuris leidžia susipažinti su Rygos senamiesčio įdomiausiais objektais, tiesiog trumpam užsukus į Latvijos sostinę. Daugiau įdomių vietų galima rasti tarkime kad ir šiame aprašyme:
https://www.augustinas.net/tag/ka-pamatyti-rygoje7